Płaskostopie polega na całkowitym obniżeniu sklepienia stopy czy chociaż jej ograniczeniu. Stopa która nie ma płaskostopia nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża. Kości tej stopy są łuk. U stopy która zawiera płaskostopie że tak się nie dzieję.
Promocja Deichmann Recz
U tej role powraca do zaniku łuków stopy, wtedy stopa zatrzymuje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie jest do 40% ludzi. Aby uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom podnoszącym nasze ważne kroki, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest przyczyną płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Wybierane są dwa rodzaje płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.
Płaskostopie podłużne, będące efektem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że wszystka podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w jakim stopa zbiera się wysoka i wydaje swoją elastyczność. Płaskostopie mieszka w wszelkim wieku.
zobacz również Karta podarunkowa Deichmann
U maluchów do około 3-4. roku życia płaskostopie jest niejako fizjologiczne, a związany jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i niskich mięśni. Tym modelem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z biegiem dziecka. Deformacja stopy w perspektywy płaskostopia zmienia ważne punkty jej podparcia. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp i dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale także łydek oraz kręgosłupa. Poza tym nacisk na podłoże w miejscu stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje dokonywaniem się na podeszwie stopy bolesnych i trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może same doprowadzić do wzrostu wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego czyli w ekstremalnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.
Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i mienie obuwia i chodzenie. Istnieje obecne bardzo dokuczliwe i przydatne będą buty ortopedyczne dla dzieci. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone także długo będące, prowadzić może do wzrostu stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie ale na szkoleniu mięśni stóp jednak także noszeniu dobrze dobranych, szerokich i wygodnych butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (a dopiero po konsultacji z specjalistą – nie na domową rękę!) i staraniu o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.
Promocja Deichmann Recz
Do zadań korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: szukanie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki leżącej na podłodze lub chwytanie i poprawianie palcami stóp drobnych problemów z podłogi. Czasem jednak w sukcesu zaawansowanych i kierujących wielkie dolegliwości deformacji stóp, uczenia i pracowanie zachowawcze mogą zaprezentować się nieskuteczne. Konieczny może się okazać to zabieg operacyjny. Ale zatem stanowi obowiązkowe jedynie w ostateczności.
Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?
Promocja Deichmann Recz