Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Resko

Zachodniopomorskie

Płaskostopie polega na całkowitym obniżeniu sklepienia stopy czy chociaż jej ograniczeniu. Stopa która nie ma płaskostopia nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża. Kości tej stopy są łuk. U stopy która zawiera płaskostopie że tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Recz

U tej role powraca do zaniku łuków stopy, wtedy stopa zatrzymuje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie jest do 40% ludzi. Aby uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom podnoszącym nasze ważne kroki, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest przyczyną płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Wybierane są dwa rodzaje płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące efektem obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że wszystka podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w jakim stopa zbiera się wysoka i wydaje swoją elastyczność. Płaskostopie mieszka w wszelkim wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do około 3-4. roku życia płaskostopie jest niejako fizjologiczne, a związany jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i niskich mięśni. Tym modelem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z biegiem dziecka. Deformacja stopy w perspektywy płaskostopia zmienia ważne punkty jej podparcia. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp i dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale także łydek oraz kręgosłupa. Poza tym nacisk na podłoże w miejscu stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje dokonywaniem się na podeszwie stopy bolesnych i trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może same doprowadzić do wzrostu wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego czyli w ekstremalnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i mienie obuwia i chodzenie. Istnieje obecne bardzo dokuczliwe i przydatne będą buty ortopedyczne dla dzieci. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone także długo będące, prowadzić może do wzrostu stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie ale na szkoleniu mięśni stóp jednak także noszeniu dobrze dobranych, szerokich i wygodnych butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (a dopiero po konsultacji z specjalistą – nie na domową rękę!) i staraniu o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Promocja Deichmann Recz

Do zadań korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: szukanie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki leżącej na podłodze lub chwytanie i poprawianie palcami stóp drobnych problemów z podłogi. Czasem jednak w sukcesu zaawansowanych i kierujących wielkie dolegliwości deformacji stóp, uczenia i pracowanie zachowawcze mogą zaprezentować się nieskuteczne. Konieczny może się okazać to zabieg operacyjny. Ale zatem stanowi obowiązkowe jedynie w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Recz

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments